Keto dieta, hubnutí a vše, co vás zajímá. Rozhovor s výživovou poradkyní

ddRozhovor s výživovou poradkyní Veronikou Poskočilovou, odbornicí na problematiku diet a spoluzakladatelkou Výživového institutu. Svou profesi výživové poradkyně bere velmi vážně. S klienty si dokáže vybudovat vzájemný vztah plný důvěry a motivace nezbytné k hubnutí. Pod jejím vedením už úspěšně zhublo více než 300 klientů. Jejím krédem je, že zhubnout může každý!  

 

Co vás vedlo k založení Výživového institutu?ee

K tomu vedla dlouhá cesta. Zdravá výživa a zdravý životní styl hrál vždy v mém životě zásadní roli. Již od mala jsem byla vedena ke zdravému stravování. Je to tedy oblast, o kterou se zajímám velmi aktivně v podstatě celý život. Z počátku jsem se profesinálně věnovala spíše doplňkům stravy a výživě dětí, následně jsem pracovala ve farmacii. Výživa je dynamický a neustále se vyvíjející obor, proto jsem se vždy snažila rozšiřovat si vzdělání, ať už formou samostudia zahraničních materiálů nebo účastí na kurzech a seminářích. Jelikož ráda pomáhám lidem, vybrala jsem si výživové poradenství jako profesi a v roce 2017 jsem založila se svou dlouholetou kamarádkou, nutriční a sportovní poradkyní Barborou Bürgerovou studio na Praze 4, Výživový institut, kde se vedle hubnutí věnujeme i sportovní výživě a stravování dětí a adolescentů. Zlepšení zdravotního stavu a spokojenost našich klientů je pro nás obě vždy velkou odměnou.

 

Je hubnutí nejžádanější oblastí výživového poradenství?

Ano, většina klientů se na nás obrací s otázkou, jak trvale zhubnout. Ve Výživovém institutu pracujeme s českou proteinovou dietou MyKETO, která se nám osvědčila pro správnou kalorickou hodnotu a dostatečný obsah bílkovin v denní porci. Díky tomu naši klienti neztrácí při hubnutí svalovou hmotu. Redukční kúru nastavujeme tak, aby hubnutí bylo jednoduché a motivující. Klienti nemusí doma vážit potraviny, ani nemusí počítat kalorie. Jídla MyKETO jsou chutná a jsou připravena ke konzumaci během chviličky. Prvotní úbytek váhy je velkou motivací do dalšího kroku dietního programu, který je čtyřfázový.

 

Prozradíte, jak vypadá vstupní konzultace?

Nejprve s klientem hodnotíme zdravotní stav a životní styl. Probereme stravovací návyky, pitný režim, aktuální pohybovou aktivitu, míru stresového zatížení, zlozvyky apod. V případě vážnějších zdravotních problémů doporučíme klientovi konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo navrhneme specialistu (lékaře), se kterým spolupracujeme. Společně stanovíme reálné cíle hubnutí v čase a pracujeme s motivací. Nesmí chybět diagnostika na přístroji InBODY 270. Výstupy z InBODY si s klientem pečlivě projdeme, vysvětlíme a zhodnotíme výsledky. Poté přistoupíme k individuálnímu nastavení dietního programu dle přání a potřeb klienta a domluvíme si další kontrolní vážení, které obvykle následuje za týden, max. za 14 dnů.

 

ffPracujete spřístrojem InBODY. Co vše dokáže zjistit?

InBODY využívá patentovanou technologii, která umožňuje přesné měření bez ohledu na věk, pohlaví nebo nemoci. InBODY nám dokáže přesně říci, jaké je hmotnostní i procentuální zastoupení tukové tkáně, vč. množství viscerálního (útrobního) tuku, množství svaloviny, míra hydratace apod.

Z výstupu z InBODY vidíme i hodnotu bazálního metabolismu, doporučený denní kalorický příjem, segmentální analýzu tuků i svalů, která je velmi důležitá také u sportovců, protože u některých druhů sportů jako je například hokej je více zatěžována jedna polovina těla. Na základě této analýzy může trenér upravit tréninky podle potřeby.

Dále inBODY zjistí váš metabolický věk, což je poměrně nový údaj, který v podstatě „spočítá skutečné stáří organismu“. InBODY porovná váš bazální metabolismus s průměrným bazálním metabolismem stejné věkové skupiny. Přiznejme si, každý toužíme být alespoň o pár let mladší než skutečně jsme.

 

 

Je měření InBODY invazivní? Kolik zabere času?

Diagnostika na InBODY není invazivní a je zcela bezbolestná.  Celý test trvá cca 60 sekund. Přístroj funguje na principu bioelektrické impedance. Diagnostiku na InBODY mohou využívat všichni od 3 let věku, test nelze provádět pouze u osob s kardiostimulátorem a v prvním trimestru těhotenství.

 

ggCo vidíte jako hlavní výhodu odborného vedení při hubnutí?

Hubnutí s výživovým poradcem bych určitě doporučila klientům, kteří se již v minulosti snažili zhubnout, ale bezúspěšně, klientům, kteří chtějí/potřebují zhubnout více než 15 kg nebo klientům se zdravotními obtížemi. Většina klientů má problém s tím, jak správně jídlo načasovat, se složením jídelníčku tak, aby jedli vyváženě a aby ve stravě byly zastoupeny všechny potřebné živiny a vláknina. Od toho mají nás, výživové poradce, kteří je nejen podpoří, ale také doporučí vhodné potraviny v potřebném množství, případně s klientem řeší „překážky“ na cestě k jejich vytouženému cíli. Ve Výživovém institutu je bonusem pro klienty i pravidelné vážení na InBODY, které mají naši klienti během dietního programu MyKETO zdarma.

 

Jste přísná na svoje klienty nebo tolerujete mírné prohřešky?

Stejně jako k životu, tak také k hubnutí patří občasné prohřešky, např. na rodinných oslavách…pochopení samozřejmě mám. S klienty mám většinou velmi přátelský vztah, který je pro mou práci a vzájemnou důvěru velmi důležitý. Rizikové situace s klienty probírám dopředu, aby byli připraveni.

Jak keto dieta MyKETO funguje? 

hhMyKETO, a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, je opravdu fungující dietní program, založený na principu navození stavu ketózy. Jedná se o fyziologický stav těla, kdy jsou jako hlavní zdroje energie využívány vlastní tuky. Ketogenní stravování nyní zažívá ve světě i u nás velký boom a mnohé klinické studie otevřeně hovoří o přínosech nízkosacharidové stravy, především pak ketogenní diety. V zahraničí mnohem častěji, než u nás lékaři používají toto stravování jako úspěšnou metodu např. při léčbě diabetu II. typu či při metabolickém syndromu. Naštěstí i u nás se začíná ketogenní stravování těšit pozornosti odborné veřejnosti a některých lékařů. Podporu má např. v osobě prezidenta Aliance výživových poradců Ing. Macha, který se sám stravuje nízkosacharidově a účinek ketogenní diety si ověřil na sobě. Musím říci, že ani já nedám na nízkosacharidové stravování dopustit.

 

Na trhu je v dnešní době mnoho "zaručených" a rádoby „zdravých“ diet, v čem se MyKETO liší?

Většina těchto „zaručených“ diet slibuje rychlé zhubnutí za velmi krátkou dobu, jedná se ale obvykle o zcela nevhodné, jednostranné diety, které jsou velmi rizikové. Pokud rychle zhubnete, vedle tukové tkáně je to i svalová hmota. Po skončení takové diety nevyhnutelně nastává jo-jo efekt a výsledek vaší snahy je zcela opačný, než jste si přáli. Z pohledu složení a vyváženosti jsou podobné diety natolik deficitní a nevyhovující, že vůbec nejsou vhodné. Když je zkoušíte, hazardujete se svým metabolismem a se svým zdravím. Proto se vyplatí přiklonit se k ověřenému a vyváženému dietnímu postupu, kterým je např. právě MyKETO.

Pokud chcete porovnávat jednotlivé proteinové diety dostupné na našem trhu, je potřeba věnovat pozornost jejich složení a deklarovaným výživovým hodnotám. Sama se vyhýbám konzervantům, umělým aromatům, barvivům, palmovému oleji a některým dalším složkám, které jsou do potravin běžně přidávány. Obvyklým důvodem bývá zlepšení technologických vlastností potravin. Jsou však přínosná pro lidské zdraví? Stejně, jako u běžných potravin, také u sáčkových proteinových diet bych doporučila menší průzkum. Je dobré vědět, co skutečně jíte.

U složení bych dávala pozor na:

  • Dostatečné množství bílkovin cca 15-20 g/porce
  • Nízký obsah sacharidů cca kolem 10-12 g/porce. Na trhu se dají najít produkty, které obsahují i jednoduché cukry nebo glukózofruktózový sirup – ani jedno do ketodiety vůbec nepatří!
  • Dále je potřeba se zaměřit na použitá sladidla, mnoho výrobců používá levná a pro zdraví nevhodná sladidla Aspartam, Acesulfam K nebo například obávaný cyklamát sodný.
  • U většiny ketodiet jsou běžně používaná umělá barviva a aromata, konzervanty, zcela obvyklý je také palmový olej nebo například zvýrazňovač chuti glutamát sodný. 
  • Sledovat se vyplatí i hmotnost jedné porce a deklarovanou kalorickou hodnotu. Pokud je podezřele nízká a  pohybuje pouze kolem 90 kcal či méně, určitě bych takovéto produkty pro hubnutí nevolila.

 

Buďme konkrétní, čeho by si měl klient měl všímat u jedné porce proteinového jídla či nápoje?

chchPorce jídel obsahují více než 20 % doporučené denní dávky vitamínů, minerálních látek, stopových prvků, velmi důležitý je i vysoký obsah vlákniny. Každý sáček má dostatečné zastoupení kvalitních bílkovin a odpovídající kalorickou hodnotu mezi 160– 200 kcal. Porce jednoho jídla v sáčku se pohybuje mezi 40–55 g. Pro mě osobně je důležité také to, že jídla neobsahují palmový olej ani umělá barviva, levná umělá sladidla, ani zvýrazňovač chuti glutamát sodný. Našich klientů si opravdu vážíme a snažíme se jim nabídnout velmi kvalitní produkty za příjemnou cenu. Zkuste si někdy přepočítat cenu na 100 g u MyKETO a u rádoby levných keto jídel, vážících pouhých 27 g. Proto ve Výživovém institutu pracujeme s produkty MyKETO, která odpovídají veškerým stanoveným požadavkům na notifikaci a u kterých jsme si jisti kvalitou a známe původ, protože jsou vyvinuty a vyrobeny výhradně v ČR. Výrobní prostory je možné si vzdáleně prohlédnout na videozáznamu z provozu.

 

Jak je to s hladem během hubnutí s MyKETO?

Určitě se klient netrápí hlady, to by u žádné diety nikdy neměl. Pět pravidelných denních jídel zasytí, že se naprostá většina klientů cítí dostatečně zasyceni a psychicky velmi dobře. Chuť jídel je výborná, klienti si je velmi chválí, samozřemě si každý vybere to "své". Důležité je, že vysoký obsah vlákniny a kvalitní bílkoviny pomohou s pocitem sytosti a s udržením svalové hmoty. Je důležité vědět, že při hladovění se zpomaluje metabolismus a s tím spojené odbourávání tuků, které naopak potřebujeme nastartovat. 

 

Osobně jste se podílela na vývoji proteinových jídel MyKETO. S jakými představami jste do toho šla? Co bylo hlavním důvodem pro MyKETO?

Na prvním místě je pro mne určitě 100 % kvalita složení a funkčnost produktů, absence konzervantů, syntetických aromat, barviv, glutamátu a absence palmového oleje. Dále je to český výrobce, který se nemusí za nikoho schovávat (u této značky totiž přesně víme, kde se produkty vyrábějí a za jakých podmínek). Důležité jsou pro mě i chuťové vlastnosti, pokud dieta klientům chutná, mnohem snáze ji dodržují. Přínosem je i rozšiřování sortimentu o nové, účinné produkty v relativně krátkém čase.

 

Co když je někdo doslova závislý na sladkém? Je možné s tím vůbec něco udělat? Odhaduji, že to nebude zcela výjimečný problém.

Máte pravdu. Osob, které prožívají nepříjemné pocity závislosti na cukru (sladkém) a popisují nezvladatelné chutě je velmi mnoho a lidé jsou často bezradní. Důležité je problém pochopit a vysvětlit klientům jakých chyb se konkrétně oni dopouštějí. Určitě je možná změna a vyřešení tohoto problému.

 

Má dietní plán MyKETO i některé další benefity, můžete je čtenářům přiblížit?

iiUrčitě ano. MyKETO jako ověřený „pomocník“ při hubnutí.  Již během prvního týdne nastartuje proces hubnutí z tukové tkáně, zjednodušeně řečeno, tělo začne spalovat vlastní tuky, které jsou 2x tak bohaté na kalorie oproti bílkovinám a sacharidům, proto se nemusíte obávat ztráty energie a vitality. Navíc dostatek bílkovin (proteinů) chrání svaly, takže není potřeba se bát ztráty svalové hmoty. Během diety nedochází k velkým výkyvům cukru v krvi, což je přínosné nejen z hlediska vymizení chutí na sladké, zároveň ale dochází ke zlepšení mnoha parametrů metabolismu jako je hyperinzulinémie (zvýšená koncentrace inzulinu v krvi), hypercholesterolémie (vysoká hladina cholesteroli v krvi) nebo také hypertenze (vysoký krevní tlak). Změna stravování tělu prospívá i jinak, u žen je např. patrné zlepšení kvality pleti a ústup případné hormonální dysbalance (nerovnováhy).

Jaké máte s keto dietou MyKETO výsledky?

Velmi, velmi dobré. Na rozdíl od běžně doporučovaných metod hubnutí (kdy nejvíce omezíte přísun zejména tuků) je efekt ketogenní diety mnohem rychlejší a je více motivující pro naše klienty. Díky dostatku energie a vitality často zařazují dosud chybějící pohybovou aktivitu, čímž dále vylepšují svůj životní styl a protože se cítí skvěle, je pro ně relativně snadná dlouhodobá změna stravovacích návyků.

 

Jste se svými klienty v dlouhodobém kontaktu?

Určitě, s mnoha z nich jsme v kontaktu pravidelně i po zhubnutí. Naši klienti využívají krátké porady po telefonu, téměř kdykoli jsme s kolegyní ve Výživovém institutu připraveny klientům poradit a podpořit je. Klienti vědí, že se na nás mohou s důvěrou obrátit. Řada z nich si dlouhodobě ponechává ve svém jídelníčku jídla a nápoje MyKETO, např. proteinové koktejly ke svačině nebo po sportovní aktivitě, proteinovou kaši zase jako rychlou a chutnou snídani. Za zpětnou vazbu jsem samozřejmě velmi vděčná.

 

jjProzradíte, čím nahradit sladké nápoje? 

Samozřejmě je ideální, pokud klient pije čistou vodu nebo neslazený čaj. Někdy k tomu ale nevede přímá cesta. Osob, které jsou zvyklé běžně pít slazené nápoje rozhodně není málo, přitom se jedná o jeden z vůbec nejrozšířenějších stravovacích zlozvyků. Například litr kolového nápoje obsahuje tolik cukru, který si pro jednoduchost můžeme představit jako 27 kostek cukru. To je obrovský zdroj prázdných kalorií. Proto je třeba sladké nápoje nahradit stejně chutným, ale nízkoenergetickým nápojem bez cukru. V sortimentu MyKETO můžete sáhnout po nápojích s příchutí pomeranče či maliny. Jsou velmi chutné a osvěžující.

 

Jak je to s pitím kávy během diety?

Toto je velmi častý dotaz ze strany klientů. Během ketogenní diety je možné pít kávu, ale pochopitelně neslazenou cukrem a bez mléka. Na případné doslazení je možné použít například sladidlo Xylitol . V pozdějších fázích diety je možné si do kávy přidat trochu smetany nebo vyzkoušet kokosové mléko. Velmi se mi osvědčila zdravá káva Coffee4Slim, která obsahuje nepraženou zelenou kávu bohatou na kyselinu chlorogenovou. Doporučuji jí pro nastartování metabolismu, ideálně hned ráno po probuzení. Má jemně sladkou chuť, takže klientům vyhovuje. Pije se max. 3x denně.

 

Při pohledu na vaši štíhlou postavu je jasné, že sama na sebe přísná. Jak si svoji postavu udržujete? 

Jednoduše to, co radím svým klientům dodržuji i já sama. To je celé tajemství. Pouze velmi zřídka jím pečivo a přílohy, snažím se úplně vyhýbat potravinám s umělými barvivy, konzervanty apod., zařazuji do svého jídelníčku mořské ryby, kvalitní oleje, zeleninu, oříšky a semínka. Na sladkosti většinou nemám chuť vůbec. Pokud nestíhám, velmi ráda si dopřeji MyKETO proteinový koktejl, jmenovitě kapučíno (který mimochodem skvěle chutná rozmíchaný v horké vodě) nebo jakoukoliv proteinovou omeletu se zeleninou. Nízkosacharidové stravování mi dodává dostatek energie při zvládání všech mých povinností. Co se týče mé váhy samozřejmě bych ji sdělit mohla, ale otázka je, zda je číslo na váze, které nás ženy tolik děsí, natolik důležité? Z mého pohledu určitě ne, daleko důležitější je procentuální zastoupení svalů a tuků.

 

Řídit velkou výživovou poradnu určitě není snadné. Jak se vám daří skloubit  práci s rodinou?

Doufám, že ano. Mám svoji práci velmi ráda a každodenní setkávání s klienty mne velmi těší. Občas je náročné skloubit pracovní povinnosti s péčí o rodinu, ale věřím, že podobně to cítí téměř každá pracující žena. 

 

Jak se k vám klienti mohou objednat?

Klienti se k nám mohou objednat telefonicky na tel. čísle 737 755 659, e-mailem info@vyzivovyinstitut.cz nebo přes webový formulář na stránkách www.myketo.cz. Máme i vlastní webové stránky www.vyzivovyinstitut.cz. Pořádáme různé vzdělávací akce, ze kterých k nám přichází také řada klientů. Na každého si uděláme dostatek času. Klienti nás najdou na Praze 4, poblíž stanice metra Budějovická v útulném prostředí našeho Výživového institutu.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve vaší činnosti.

kk