Buďte fit a v kondici. Snídejte zdravě každý den!

vvPatříte mezi ty, kteří se snaží být fit? Dbáte o zdraví své a svých blízkých? V takovém případě se vám určitě budou hodit tipy od výživových poradců na vylepšení a vyvážení vašeho snídaňového jídelníčku. 

Zdravá snídaně je základem dne. Měla by být zdrojem nezbytných živin, vitamínů, minerálů a měla by dodávat také dostatek tekutin, vlákniny, bioflavonoidů a dalších bioaktivních látek. Z hlediska přívodu energie by měla hradit 20-25% denní energetické potřeby. Ze správně sestavené snídaně, kterou bychom si měli dopřát nejpozději do hodiny od probuzení, bude mít prospěch nejen naše tělo, ale také naše mysl, která bude klidnější a soustředěnější na plnění pracovních úkolů. 

Čeká vás náročný den? Načerpejte dostatek živin a energie u společné snídaně s rodinou!

 

ww

 

Zamysleme se nyní nad tím, jak se v souvislosti se snídaněmi cítíme. Poznáte vy sami na sobě rozdíl, jestliže se v klidu nasnídáte nebo se naopak hladoví vrhnete do víru denních povinností? Vynechávání snídaní, opomenutí příjemného startu dne pro trávení a metabolismus, je jedním z vůbec nejrozšířenějších stravovacích prohřešků. A co víc, tento nešvar učíme i své děti. Údaje ze statistik hovoří jasně. Ti, kteří dlouhodobě vynechávají snídaně jsou žhaví kandidáti na vznik nadváhy, děti a adolescenty nevyjímaje. Platí jednoduché pravidlo. Co tělu nedodáte během dne, dožene vás v podobě neutišitelného hladu a chutí na sladké v pozdním odpoledni či v nočních hodinách. Tělo se zkrátka o své přihlásí. Nejhorším možným scénářem, který může následovat, je večerní přejídání či noční rabování lednice. Správnou cestou jednoznačně je pravidelné a vyvážené stravování. 

Prvním krokem je tedy přijmout snídání za vlastní. Ne výjimečně, ne jen o víkendu, ale pravidleně, každý den! 

 

Vaše pocity v souvislosti s absencí/přítomností vyvážené snídaně: 

NEsnídáte  Snídáte 
Důsledkem je zpomalení metabolismu Přiměřená hodnota bazálního (základního) metabolismu je základem pro případnou regulaci hmotnosti
Pocit neustálého hladu a chutě na sladké. Dojídání se během dne, večer či v noci Díky plnému žaludku vám postačí menší porce jídla, která zaženou hlad i chutě na sladké
Výkyvy hladiny cukru v krvi  Vyváženější, plošší glykemická křivka 
Změny nálad, neklid, horší soustředění, špatná nálada Nasycení kvalitními potravinami přináší větší pocit klidu i lepší soustředění 

 

Jak by měla vypadat snídaně?

Snídaně by měla být plnohodnotná, volit bychom měli takové potraviny a jejich kombinace, které zajistí výsledný nižší glykemický index (GI), který přispěje k lepšímu a déle trvajícímu pocitu zasycení a zahnání pocitu hladu. 

Základem snídaně by vždy měly být kvalitní bílkoviny. Vhodná jsou například vajíčka, dále mléčné výrobky, ze kterých se hodí např. bílý jogurt/skyr s domácí marmeládou (podívejte se na náš tip na domácí marmeládu bez přidaného cukru), chunat vám bude i tvaroh s ovocem nebo třeba tvrdý sýr - nezapomínejte zařazovat i sýry kozí či ovčí. Pozor je třeba dát na uzeniny, upřednostnit byste měli libovou šunku s vyšším obsahem masa, ideálně nad 95%.

Vhodné jsou snídaňové kaše, které se výborně hodí pro celou rodinu. Sáhnout můžete např. po proteinových kaších s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a nízkým obsahem sacharidů. Tyto kaše vás dobře zasytí. Uvedené skladbě živin odpovídají  proteinové kaše MyKETO. Dětem můžete nabídnout cereální kaše, klasické či vícezrnné, správnou volbou budou kaše se zdravým a lehce stravitelným kozím mlékem, Kozí kaše.

Vyvarujte se sušenkám, dortům a jiným cukrářským výrobkům, taková snídaně by byla příliš bohatá na sacharidy a měla by příliš vysoký GI. O této skutečnosti se vzápětí sami přesvědčíte rychle se dostavujícím pocitem hladu a chuti na sladké. Naopak, pokud zařadíte dostatek proteinů a vlákniny, dojde k prodloužení pocitu zasycení a lepšímu zahnání pocitu hladu. Na principu vyššího obsahu proteinů a vlákniny jsou založené proteinové pudinky, proteinové palačinky a další snídaňová jídla jihočeské značky potravin MyKETO. Pro zdravé a vyvážené snídaně můžete sáhnout po jednotlivých jídlech, nebo vyzkoušet proteinový balíček "Snídá celá rodina", který reaguje na současné nutriční potřeby jednotlivých členů rodiny. 

Do vyvážené snídaně naopak nepatří nejrůznější polevy a čokolády (bývají součástí jogurtů), pozor se vyplatí dát také u sypaných snídaňových cereálních jídel, kde bývá problémem větší množství přidaného cukru a vyšší obsah soli.    

Zelenina je vhodnou součástí snídaní. Denně bychom měli sníst cca 400 g zeleniny. Zařazujte ji ke každému dennímu jídlu, a to zhruba v dávce 80 g. Snídani můžete například obohatit o rajčata samotná či s mozzarelou (tipem výživové poradkyně je přidat pár kapek kvalitního, za studena lisovaného, nutričně cenného a chuťově výrazného dýňového oleje), zařadit můžete také malý zeleninový salát či smoothie ze zeleniny v kombinaci s lesním ovocem.

Jaké vybírat pečivo? 

U pečiva dávejte pozor na druh, který vybíráte. Nejlepší přehled o použitých surovinách budete mít v případě, že si pečivo pečete sami. Vyzkoušet můžete oblíbené low carb houstičky z mandlové, kokosové, lněné a sezamové mouky, bez obsahu lepku a zbytečných prázdných kalorií. Pokud však pečivo kupujete, buďte ostražití. Jistě jste už mnohokrát slyšeli, že štíhlé linii neprospěje pečivo bílé, což je pravda, ale pozor musíte dát také na pečivo tmavé, u kterého se tmavé barvy může docílit  přidáním karamelu či jiného barviva a nutriční hodnota se tedy nijak neliší od pečiva bílého. Přínosnější je pečivo celozrnné, nicméně i v něm velmi často bývá podíl bílé mouky, a to až do 20 % celkového obsahu mouky, což je docela dost. Pokud už tedy volíte kupované pečivo, dávejte přednost druhům s vyšším podílem mouky celozrnné a s přídavkem semínek (lněných, sezamových, dýňových apod).

"Snídejte společně se svými dětmi", radí výživová poradkyně Veronika Poskočilová z Výživového institutu. "Pokud vám to pracovní povinnosti alespoň trochu dovolí, snažte se udělat si čas na společné snídaně. Ideální jsou například vajíčka, kvalitní šunka, zelenina, celozrnné pečivo, domácí pomazánka nebo třeba jogurt s ovocem. Pokud máte doma „chronického nesnídače“, zkuste mu namísto klasické snídaně podat Proteinové kakao, které dodá proteiny a rychlé MCT tuky, díky kterým krásně zasytí".

Objevte snídaňový proteinový balíček "Snídá celá rodina"

MyKETO přichází s iniciativou každodenních vyvážených snídaní pro celou rodinu. Proteinový balíček "Snídá celá rodina" je pomocí pro usnadnění přípravy snídaní, nejen pro tatínky. Obsahuje 30 velmi dobře vyvážených snídaňových jídel, doručených pohodlně do bezpečí vašeho domova. V rámci výhodného balíčku si každý den - kromě voňavého hrnečku Proteinového kakaa - užijete rozličné chuti proteinových jídel překypujících živinami, vitamíny, minerály i vlákninou. 

Z jakých proteinových dobrot si budete v rámci MyKETO balíčku "Snídá celá rodina" pro 4 osoby na 7 dní vybírat? Nabídka je opravdu bohatá, pochutnat si můžete na jedné z 5 příchutí proteinových kaší s beta glukany, jahodové palačince, proteinovém pudingu či třeba koktejlu s příchutí bílá čokoláda. Nebo snad preferujete příchuť jahoda s vanilkou? Je to na vás!