Proteiny. Základní stavební kameny lidského zdraví!

gggProteiny jsou základem krásně tvarovaných svalů, zasytí vás a dokonce pomohou v případě, že se chcete zbavit pár nadbytečných kil. 
 

Dostatek proteinů tvoří základ vašeho zdraví

Současný životní styl, kterého jsme všichni přímými účastníky, vede k životu ve spěchu a hlavně stresu. Známe to všichni. Přes den se nestíháme pořádně najíst, večer nás dohání hlad, padá na nás vyčerpání a ozývá se „mlsná“. Moc dobře víme, že přejídat se „na noc“ není dobré, a přesto to děláme. Když k tomu připočítáme nedostatek pohybové aktivity, sedavý způsob života, nevhodnou skladbu jídelníčku a rizikové faktory jakými je např. kouření, pití alkoholu, nadměrného množství kávy, dále všudypřítomné zplodiny z aut a průmyslu vyjde nám z toho poměrně slušný základ pro mnoho metabolických poruch a tzv. civilizačních nemocí. A to určitě nikdo z nás nechce. Změna k lepšímu přitom nemusí být nikterak složitá a náročná, mnohdy stačí udělat první krok a další krůčky jsou pak již o mnoho snazší. Nevěříte? 

 

Udělejte první krok vylepšením svého jídelníčku 

Co by vám rozhodně v jídelníčku nemělo chybět jsou proteiny. Co toto  často skloňované slovo vlastně znamená? Název proteiny, je odvozen z řeckého „proteos“, tedy „prvořadý“ a jedná se o základní stavební „kameny“ výstavby všech živých organismů. Synonymem slova proteiny jsou bílkoviny. Slouží pro celou řadu složitých metabolických dějů a funkcí. Pokud máme proteinů v jídelníčku nedostatek, postupně  ztrácíme svalovou hmotu (převažuje odbourávání tzv. katabolismus bílkovin nad jejich tvorbou - anabolismem), což je pro lidské tělo nevhodné a nevýhodné. Subjektivně se můžeme cítit více unavení, slabí, přidružit se mohou problémy s imunitou projevující se např. opakovanými infekcemi či zhoršeným hojením ran. Jaké množství proteinů bychom měli denně přijmout? Za optimální denní příjem proteinů je v současné době považováno množství 1 – 1,3 g na kilogram ideální tělesné hmotnosti. Průzkumy v populaci bylo zjištěno, že nedostatek bílkovin ve stravě je mnohem běžnější, než si vůbec jsme ochotni připustit. Přiznejme si, že na dostatek bílkovin ve stravě příliš nemyslíme, a tak se nevědomky můžeme pohybovat pod hranicí minimálního příjmu, za kterou se považuje 0,8 g na kg ideální tělesné hmotnosti. Koho se tento problém týká nejčastěji? 

 

Ohroženy jsou zejména ženy po čtyřicítce

O čem se obvykle příliš často nemluví je, že nízkým příjmem bílkovin jsou ohroženy zejména ženy po 40. roce. V tomto věku bývá potřeba bílkovin obecně zvýšená, za vhodný příjem zde považujeme 1,2 - 1,6 g bílkovin na kg ideální tělesné hmotnosti. Takového příjmu však čtyřicátnice obvykle ale ani zdaleka nedosahují! Jistě víte, že s věkem se postupně zpomaluje metabolismus a důsledkem toho se zvyšuje tělesná hmotnost. Bojovat proti nadbytečným kilogramům je v tomto věku stále těžší a těžší. Odpovědí mnoha žen na přibývající hmotnost bývá snížení celkového energetického příjmu potravy a preference  ovoce a zeleniny v jídelníčku. Někdy se ženy zcela zbytečně uchylují k  nesmyslným hladovkám a drastickým dietám, přičemž si neuvědomují, že naopak nejvíce může pomoci dostatečný přívod kvalitních proteinů. J

ak je možné, že proteiny pomohou v boji s nadbytečnými kily?

Jedním z důvodů je poměrně složitý metabolismus proteinů. Lidskému tělu totiž trvá relativně dlouho, než proteiny stráví, zůstávají tedy poměrně dlouho v trávicím traktu, a proto mají velmi dobrý sytivý účinek. Dostatkem proteinů ve stravě lze tedy lépe ohlídat jídelníček, zabránit pocitům hladu a zamezit nevhodnému přejídání. Nezapomínejte na kvalitní živočišné zdroje bílkovin, do jídelníčku však zařazujte také rostlinné zdroje proteinů, v případě potřeby bez obav sáhněte po kvalitním proteinovém nápoji

Bílkoviny a sportovní výživa

Bílkoviny jsou pochopitelně velmi důležité pro rekreační i vrcholové sportovce, stejně tak pro těžce fyzicky pracující. Zatímco vrcholoví sportovci jsou v oblasti výživy velmi sběhlí a svůj jídelníček mívají i díky sportovním koučům propracovaný do nejmenších detailů, druhé dvě skupiny, rekreační sportovci či těžce fyzicky pracují svůj jídelníček z hlediska vyváženosti příliš nesledují a to je velká škoda. Jak muži, tak ženy se bez dostatku kvalitních bílkovin neobejdou, ať se již jedná o  budování maxima svalové hmoty, dosažení těch nejlepších sportovních či pracovních výkonů, ale také pro udržení energetického příjmu pod kontrolou. 

 

Proteiny doplňujte i v případě, že jste po nemoci, úrazu či zranění

Proteiny jsou velmi důležité pro osoby po úrazu, sportovním či jiném zranění nebo v období rekonvalescence po nemoci. V těchto případech mohou být proteinové nápoje a proteinová jídla ku prospěchu a dobře poslouží jako dodatkový zdroj kvalitních a lehce stravitelných bílkovin. Pro podporu a rychlé zotavení se je přínosné i to, že proteinové nápoje a jídla doplňují navíc i nezbytné vitamíny a minerály či další složky výživy, např. vlákninu.

Podívejme se ilustračně na hojení zlomenin. Pro správný průběh hojení zlomenin a normální kostní metabolismus  jsou nezbytné jak určité specifické bílkoviny, tak současně i mnohé další látky - vitamín D, vápník, hořčík, fosfor, měď, mangan i bór, přičemž každá z těchto látek plní svou specifickou funkci a vzájemně jsou nezaměnitelné. Ze stravy je tedy potřebujeme skutečně všechny. Právě v průběhu léčení, doléčování či hojení je vyvážená denní strava velmi důležitá. Mnoho osob však tuto skutečnost podceňuje, případně si ji neuvědomuje. Doporučení rekonvalescentům? Obohaťte svůj jídelníček o kvalitní proteiny, dbejte na vyvážené stravování. Vaše tělo se vzpruží a mnohem rychleji se vrátí do formy.

 

Děti školního věku - kdy mohou mít proteinů nedostatek? 

Proteiny sehrávají velmi důležitou úlohu ve výživě dětí, a to již od samotnéhopočátku vývoje dítěte v těle matky. Proteiny jsou nepostradatelné pro diferenciaci (dělení) tkání, správnou funkci orgánů, růst a vývoj plodu.  Tv. plnohodnotné bílkoviny musí být v jídelníčku dítěte každého věku i adolescentů zastoupeny v dostatečném množství! Je nutné si uvědomit, že potřeba a reálná spotřeba kvalitních bílkovin je u dětí podstatně vyšší než je tomu dospělých jedinců. Podstatná je kvalita a stravitelnost bílkovin, přičemž víme, že tyto parametry nejsou v praxi dostatečně naplňovány. Častým problémem bývá nevyvážený jídelníček, který se často objevuje např. u dětí školního věku. Nešvarem školáků bývá vynechávání snídaní, ale i školních obědů. Namísto toho si školáci sami často nakupují mnohdy nekvalitní potraviny typu fast-food.

Již od mala naše děti zvykáme na přemíru sladkostí. Právě nadbytek cukrů ve stravě bývá na úkor přívodu plnohodnotných bílkovin u mnoha dětí školou povinných. Není se čemu divit. Školáci, ale i adolescenti milují sladkou chuť. Glukóza je pro lidský mozek rychlým palivem, po konzumaci cukru se cítíme velmi spokojeně. Proto je mylné se domnívat, že samotní školáci odolají nástrahám sladkostí, cukrovinek, pekařských výrobků a sladkých nápojů, tím spíše, pokud jsou na jejich konzumaci v rodině zvyklí a nebo ji vidí u kamarádů a spolužáků. Zde je potřeba velká míra edukace, která v současnosti chybí. Rychlé doporučení pro rodiče za závěr: Nabízejte dětem zdravé a kvalitní potraviny v co největší míře, snídejte společně se svými dětmi a veďte je k uvažování nad tím, co, kdy a proč konzumují. Buďte svým dětem příkladem! 

 

Víte, kdy je vhodné nabídnout dítěti proteinový koktejl?

Dětem školního věku můžete obohatit jídelníček o proteinový koktejl, a to v případě, že: 

  • si nejste jisti, jak se stravuje během doby, kdy jste v práci a chcete mít jistotu dostatečného přívodu proteinů,
  • dítě si kupuje nevhodné potraviny či nápoje (smažené brambůrky, hamburgery, sladkosti, cukrem slazené nápoje),
  • dítě sportuje nebo je v období růstového spurtu,
  • dítě je v období po nemoci, úrazu či zranění.

TIP:  Velmi kvalitní proteinové šejky speciálně vyvinuté pro děti a sportující mládež můžete nově zakoupit přes poradenská centra autorizovaná MyKETO. Přestože je cena proteinových šejků vyšší, kvalitou se rozhodně vyplatí. Více informací vám v případě vašeho zájmu poskytnou výživoví poradci. Případně můžete použít i běžně dostupný proteinový koktejl z řady MyKETO, navíc do koktejlu můžete přidat rozmixované ovoce (jahody, borůvky, banán), případně ořechy, mandle, chia či lněná semínka. Svému dítěti tak velmi jednoduše a rychle doplníte plnohodnotné bílkoviny, esenciálních mastné kyseliny, vlákninu, vitamíny a minerály. Obohacením o ovocné složky si vaše dítě i spokojeně zamlsá a dopřeje si sladkou chuť. Dbejte na kvalitní a vyvážené stravování vašeho potomka v co největší míře. 

 

Potřeba proteinů u starších osob a seniorů

Velmi významnou věkovou skupinou, na kterou nesmíme zapomenou a ve které dochází velmi často dochází k nedostatku proteinů ve stravě jsou právě senioři. Zde se mohou proteinové koktejly či jiná proteinová jídla velmi dobře uplatnit. Vhodné je např. navíc k běžnému dennímu jídelníčku zařadit každý den osvěžující proteinový koktejl, který zároveň seniorům dodá potřebné tekutiny. I taková drobnost pomůže vylepšit denní jídelníček a zvrátit tak negativní trend nedostatku proteinů u českých seniorů.

Tímto článkem jsme se pokusili zvýšit povědomí o významu proteinů v lidské stravě. Pokud vás toto téma zaujalo, jsme velmi rádi. Zamyslete se nad svým jídelníčkem a hledejte cesty, jak jej vylepšit a tím podpořit a upevnit své zdraví. Pokud si skladbou vašeho jídelníčku nejste jisti a chcete poradit, kontaktujte naše výživové poradce, kteří vám ochotně poradí a pomohou. Vždyť už Hippokrates pravil : Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo!“

Přejeme vám pevné zdraví!